Valberedningen har även i år lyckats med konststycket att formera en styrelse. Det är i stort sett samma personer som i fjor med ett undantag, Ingmar Thulin ersätter Göran Svensson. Med denna förstärkning ser vi ljust på framtiden. Vidare kan konstateras att marknaderna kommer tätt i år.
Degeberga har aviserat om en vårmarknad den 29 April. Veckan därpå den 6 Maj kommer Höör marknaden så i år finns det alla möjligheter att få ihop motorcykeln tills de första rallyna d.v.s. om snön smält till dess. Göran Svensson
Rapporter.
Årsmötet.
För första gången var det Lillgården i Åkarp som utgjorde plats för klubbens årsmöte. Drygt 30 medlemmar mötte upp för att ta del av resultatet av 2005 och samtidigt vara med och påverka framtiden. Mats Munklinde valdes att leda årsmötesförhandlingarna. Kalle Nilsson omvaldes till ordförande för ytterligare ett år. Lars Wellander omvaldes på två år, Ingmar Thulin valdes in som ny styrelseledamot för två år, Pentti Ljunggren och Bengt Dahlström har ett år kvar på sina perioder. .Styrelsen föreslog en höjning av medlemsavgiften till 210 kr för vanlig medlem samt 40 kr för familjemedlem. Detta förslag diskuterades och bedömdes vara för lågt varpå mötet föreslog 250 kr för vanlig medlem och 50 kr för familjemedlem vilket röstades igenom.
Vidare redogjorde Göran Svensson för ”En Skånsk Fyrklöver” som går ut på att medialt och reklammässigt slå ihop de fyra största arrangemangen i Skåne i syfte att tillsammans kunna nå eventuella sponsorer bättre. Årsmötet ansåg att styrelsen skall fortsätta diskussionerna med Arvelid Promotion.
Den nya styrelsen ser så här glada ut. Från vänster stående: Ingmar Thulin, Lars Wellander och Bengt Dahlström.
Sittande från vänster Kalle Nilsson och Pentti Ljunggren
Då inga motioner hade inkommit till styrelsen och det ej heller fans några övriga frågor tackade Mats för förtroendet och förklarade mötet avslutat.
Kommande program 2006
April 20 Inomhusträff på Svaneholms Slott. Håkan Cerne guidar oss på museet. Entréavgiften 30:- tillfaller Hembygdsföreningen.
Maj 14 SofieroClassic. Arbetet med Sofiero Classic pågår och en inbjudan är att vänta inom en snar framtid. Sista anmälningsdagen kommer att bli den 21 April Nytt för året kommer att bli möjlighet att sälja kompletta veteran och klassiska fordon. Det är Helge Nilsson och Kalle Nilsson som representerar klubben i arbetet tillsammans med MCV och MGCC. Helge 040 403 979 eller k.helge@telia.com
Maj 20 Skåne Rallyt Start kl. 10.00 vid Sofiero Museet i Södra Sandby Arrangörer är Ingemar Thulin 046-50599 och Håkan Bjelkengren 0413-34080 Har du möjlighet att hjälpa till som funktionär så kontakta någon av arrangörerna.
Juni 17 Tvåtakts Rally Starten blir vid Påarps Skola kl 10.00 För mer information kontakta Lars Fredriksson på tf. 042-228430
Juni 18 50-talsdag Brösarps veteranjärnväg Med ångande lok och parkeringen fylld med veteranfordon samt levande musik får vi möjligheten att återuppleva en dag 1956.
Juli 08 Danmarksutflykt.
Start vid depån i Saxtorp klockan 10. Kontaktperson: Kalle 0411 533 104 eller n.karl-erik@telia.com
Augusti 19– 20 Skåne Rundt. Rallyledare Kalle Nilsson 0411-533104
September 16 Höst Rally (prel.)
Kontakt Styrelse: Karl Erik Nilsson ordförande 0411-53 31 04 Pentti Ljunggren kassör, 0410-240 43, Ingemar Thulin 046-50599 Bengt Dahlström 0708-344465 Lars Wellander 0708-696334